Jaguar XJ- Motory

26. dubna 2006 v 7:55 |  Jaguar XJ
Divokost i uhlazenost
Jaguar XJ s hliníkovou karosérií kompletně redefinuje klasické pojetí luxusního vozu s mimořádným výkonem. Nabízí totiž nejen dravost, ale také vytříbené chování. Nejvýkonnější verze s novým přeplňovaným osmiválcem o obsahu 4,2 litru a 6-stupňovou automatickou převodovkou má výkon 400 koní. Dalšími motory v nabídce jsou další dva osmiválce (o obsahu 4,2 a 3,5 litru), které nikterak nezaostávají za svým silnějším sourozencem a zaručují plné pohodlí i při svižné jízdě po dálnici a dostatečnou akceleraci při předjíždění, a mimořádně lehký agregát o obsahu 3 litry, jenž se vyznačuje vysokou kroutivou sílou a skvělým výkonem.
Všechny uvedené pohonné jednotky obsahují celou řadu hliníkových dílů, jejichž použití má pozitivní vliv na výkon a spotřebu pohonných hmot. Spolu s karosérií ze stejného materiálu pak výrazně přispívají k vynikajícímu poměru mezi hmotností a výkonem. Samonastavovací vzduchové odpružení automaticky snižuje světlou výšku vozu při vysokých rychlostech, a tím zlepšuje aerodynamické vlastnosti. Elektronická čidla pak vyrovnávají vůz za všech provozních podmínek.
Šestiválec o obsahu 3 litry
Nejslabší agregát pohánějící modely XJ V6 má obsah 3 litry a standardně se kombinuje se 6-stupňovým automatem nesoucím označení ZF. Vyznačuje se velmi uhlazenými a dynamickými provozními vlastnostmi. Zrychluje z 0 na 60 mil za 7,8 vteřiny a poskytuje vysokou kroutící sílu i při nízkých otáčkách motoru. Zároveň vyžaduje relativně nízké provozní náklady.
Osmiválec o obsahu 3,5 litru
Nový osmiválec o obsahu 3,5 litru má výkon 262 koní (čímž se řadí k absolutní špičce ve své kategorii) a zrychluje z 0 na 60 mil za 7,3 vteřiny. Díky vysoké hodnotě kroutivého momentu v celé škále otáček skvěle zvládá svižnou jízdu po dálnici i předjížděcí manévry. V rámci své třídy se také vyznačuje velmi příznivou spotřebou pohonných hmot a nízkou hladinou emisí. Pro mnoho zákazníků představuje tento agregát ideální poměr mezi výkonem a provozními náklady.
Osmiválec o obsahu 4,2 litru
Jedná se o nepřeplňovanou verzi osmiválce o obsahu 4,2 litru s 32 ventily a 4 vačkovými hřídeli. Maximální výkon činí 300 koní, zrychlení z 0 na 60 mil v hodině trvá pouze 6,3 sekundy. Většina kroutící síly je k dispozici v nízkých a středních otáčkách, takže specifikace vybavené tímto agregátem jsou přímo stvořené ke svižné jízdě po dálnici i razantnímu předjíždění.
Přeplňovaný osmiválec o obsahu 4,2 litru
Díky systému přeplňování (tj. ochlazení a stlačení nasávaného vzduchu zvyšujícímu kroutivou sílu a výkon) nabízí tento agregát maximální výkon 400 koní a mimořádnou akceleraci. Modely XJR a Super V8 proto dokáží zrychlit z 0 na 60 vteřin za neuvěřitelných 5 sekund. Jedná se o nejsilnější pohonnou jednotku ve výrobním programu automobilky Jaguar. Více než 80% masivní kroutící síly je k dispozici již od 2 000 otáček za minutu. Vzhledem k této vlastnosti a nízké hmotnosti hliníkové karosérie má vůz příznivější spotřebu paliva a vypouští méně škodlivin do ovzduší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama